Ekskursija pa Rucavas novada dižkoku un dižakmeņu vietām Drukāt

Rucavas novada apceļošanas izbraukums ar mērķi apmeklēt novadā esošos dižkokus un dižakmeņus notika 14. martā.

Ekskursijā pavadīja un palīdzēja veikt nepieciešamos uzmērījumus dabas pētnieks un vēsturnieks Andris Grīnbergs.

Dienas garumā tika veiks brauciens aptverot abus Rucavas novada pagastus, apskatot un apmērot vairāk ka divdesmit piecus dižkokus un potenciālos statusa kandidātus.

Dižākais līdz šim atrastais ozols Rucavas novadā aug pie Sedviņu kapiem, pašā Latvijas - Lietuvas pierobežā. Spriķu ozola apkārtmērs ir 5,71 m. Dižākā liepa aug Rucavas pagastā pie Miemju kapiem. Tā ir Dzintarnieku (Miemju) liepa ar kopējo apkārtmēru 7.05 m. Pašā Rucavas centrā pretim veikalam “Tev” ir iespēja apskatīt divas dižīves, kuru stumbru apkārtmēri ir 95 cm un 82 cm.

Liels dižkoku skaits ir apskatāms Paurupes krastā pie PII “Zvaniņš”. Šajā vietā uzmērīti 4 melnalkšņi. Dižākais no tiem ir ar 4,60 m apkārtmēru. Vēl atrodama dižliepa ar 4,24 m apkārtmēru un kļava ar 3,69 m apkārtmēru.

Ekskursijas laikā atklāti arī jauni, dižkoka statusam atbilstoši koki, piemēram, Luknē, pie vecās virsmežniecības ēkas.

Novads var lepoties arī ar bedrīšakmeni, kas ieņem 5. vietu Latvijā pēc bedrīšu skaita uz tā. Kopā šajā kulta akmenī ir ieberztas 100 bedrītes. Vecvisminu bedrīšakmens pirms mūsu ēras, domājams, bijis plašākas apkārtnes kulta vieta un lietots ilgstoši. Tiek uzskatīts, ka cilvēki veidojuši bedrītes akmeņos, lai atzīmētu nozīmīgus notikumus, piemēram, bērnu piedzimšanu vai kāda tuvinieka nāvi. Rucavas novads ir bagāts ar kopumā 8 atrastiem bedrīšakmeņiem – trīs Pērkonu bedrīšakmeņi, Klaustiņu un Gauru bedrīšakmens, divi bedrīšakmeņi Luknē. Tomēr A.Grinbergs uzskata, ka daudzi kultūrvēsturiski objekti vēl nav atklāti. Maz izpētīta ir Sventājas upes ieleja, kas noteikti slēpj liecības par cilvēku dzīvi senatnē.

Gadījumā, ja tiek atrasts kāds interesants un potenciāls dižkoks vai dižakmens, bedrīšakmens, par to vēlams informēt Latvijas Petroglifu centru ( Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu , 29246928) vai Rucavas Tūrisma informācijas centru.

Būsim vērīgi un zinātkāri pētot un apzinot Rucavas novada bagātības!