Tēlniecības darbi Rucavas novada pagastu centros Drukāt

Tuvojoties Latvijas simtgadei tika veidoti jauni apskates objekti, kas vēstītu par novada vēsturi un tradīcijām.

Dunika Dunikas pagastā, Sikšņu centrā, līdzās 8. maijā iestādītajam simtgades ozolam, ir uzstādīts tēlniecības darbs, kura autors ir Zigmunds Bielis. Darbā atainots melnais stārķis, kas ir Dunikas pagasta simbols un 1253. gada skaitlis, kad šī apdzīvotās vieta pirmo reizi minēta vēstures avotos.

Rucava Rucavā izvietotā darba autors ir tēlnieks Juris Švalbe, biedrības "Raganu parks kā kolekcija" vadītājs. Darba tēma ir Rucavas tautas tērps. Tajā idejiski atainotas tautas tērpa daļas ar villaini, seģeni un Rucavai raksturīgo saktu rotājumu. Darbs raisa iztēli un domu apmaiņu skatītāju starpā, jo tērps ir atainots neierastā mākslinieciskā skatījumā.

 
Papes Ķoņu ciems Drukāt

Papes Ķoņu ciems Papes Ķoņu ciems ir unikāls vēsturisks zvejniekciems - viena no retajām pērlēm ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas kontekstā. Tas vēl ir saglabājis tādas etnogrāfiskās un tautas celtniecības parādības, kas citur sen jau zudušas. Papes Ķoņu ciems atrodas Rucavas pagastā uz smilšainas zemes strēles starp jūru un mitrājiem, kas veidojušies senas lagūnas vietā. Ciems ietilpst Papes dabas parka teritorijā. Kopš 29.10.1998. daļa Papes Ķoņu ciema teritorijas noteikta par valsts nozīmes arhitektūras pieminekli "Papes Ķoņu zvejnieku ciems", kas ietver teritoriju, kuras robežas iet gar "Ķaupiem", "Klibajiem", "Vītolniekiem", "Jūrniekiem", "Mikjāņiem, "Smēdniekiem", "Gatveniekiem" un tā ietver sevī arī to starpā atrodošās saimniecības, apbūvi un komunikācijas.

Vairāk informācijas: +371 26759199

Pape, Rucavas pagasts, Rucavas novads

GPS 56.144814, 21.034793

 
"Dzintarvēji" (Fišereja) Drukāt

Vēsturiskais zivju pieņemšanas un pārstrādes punkts Papē. Tas uzbūvēts 1939. gadā. Tajā laikā Papes un Nidas ciema iedzīvotājiem zvejniecība bija viens no galvenajiem nodarbošanās veidiem. Zivis tika piegādātas ne tikai Rucavas novada robežās, bet vestas arī uz Bārtu un citiem attālākiem apgabaliem.

Šobrīd ēkā vasaras sezonā darbojas Tūrisma informācijas punkts un laivu, katamarāna un velosipēdu noma, ko piedāvā Rucavas novada Lauku attīstības biedrība.

Lasīt tālāk...
 
Baptistu baznīca Drukāt

Baptistu baznīca Baptistu baznīca celta 19. gadsimta beigās. Vienkāršā vienstāva ēka ievērojamas pārvērtības piedzīvojusi 20. gadsimta 30. gadu sākumā, kad uzbūvēts neparastas formas divjumju tornītis. Dievnams neskarts pārdzīvojis arī abus pasaules karus.Iekštelpās lasāms uzraksts: "Mēs sludinām Kristu, To Krustā sisto!" Dievkalpojumi: katrā otrajā un ceturtajā svētdienā.

Artis Ķūsis, +371 29453296
Baptistu draudzes sludinātājs -
Jānis Bērze-Bērziņš, +371 29699438
http://rucava.lbds.lv/
Baptistu baznīca, Rucava, Rucavas novads
GPS 56.163353, 21.160876

 
Latvijas simtgades ozoli Drukāt

Akcija "Apskauj Latviju" vērsta uz Latvijas tautas vienotības un piederības sajūtas stiprināšanu, veicot simbolisku rīcību - izveidot garīguma sardzi, iestādot ozolus Latvijas robežpilsētās, pagastos vai pierobežas teritorijās.

Rucavas novadā 2017. gada maijā iestādīti trīs Latvijas simtgadei veltīti ozoli, kas turpmāk augs Sikšņu centrā, pie Rucavas pamatskolas un pie pirmā Latvijas republikas robežstaba Nidā. Ozolu atrašanās vietas apskatāmas šeit: https://apskaujlatviju.lv100.lv/map

Lai ozoli apskauj un ieskauj Latviju. Lai tie stājas visapkārt kā sardzē.
Lai mēs ozolus iestādām tā, ka tie sakņojas ne tikai zemē, bet arī sirdīs.
Tad kā ozoli būs mūsu vīri. Tad ozolu staltumā augs mūsu dēli.
Tad pēc vēlreiz simt gadiem jau varēsim Jāņu vainagus vīt.
Lai līdzi ozoliem aug mūsu spēks. Lai līdzi ozoliem sakuplo mūsu dzimtas. Lai līdzi ozoliem Latvija tiecas augšup. Lai sargā Latviju mūsu mīlestības un uzticības spēks.

Māra Zālīte

 
Radošā darbnīca "LIGATE" Drukāt

LĪGATE Rokdarbu veikals un kafejnīca.

Darbalaiks: P.-Sv. 9.00 - 19.00. Ziemas sezonā: O.-Sv. 9.00 - 17.00
Līga Ate +371 20028776
www.facebook.com/ligatebusi
"Buši", Rucava, Rucavas pagasts, Rucavas novads
GPS 56.158872, 21.161856

LIGATE LIGATE

Fotogrāfiju autors: J.Vecbrālis

 
Senlietu glābātuve "Lauksargi" Drukāt

Senlietu krātuve "Lauksargi" izvietota vecākajā (vairāk kā 100 gadi) ēkā Sikšņu ciemā, Dunikas pagastā. Kolekcijā aplūkojami dažādi novadpētniecības materiāli, sadzīves priekšmeti, mēbeles, tekstilizstrādājumi un grāmatas (literatūra).

Pieteikties iepriekš: +371 29896681

Sikšņi, Dunikas pagasts, Rucavas novads; GPS 56.263683, 21.251962

 
Dunikas purva taka Drukāt

Dunikas pagastā viena no pārsteidzošākajām vietām ir Dunikas tīrspurvs, kuru šķērso Latvijas valsts mežu veidota, 5,3 km gara laipu taka, ar vairākām atpūtas vietām. 1936. gadā purvā atrasts IX gs. senlietu depozīts, kurā ietilpuši divi egles dēlīšu vairogi. Tie ir līdz šim vienīgie tik labi saglabājušies atradumi Latvijā. Pēc vietējo iedzīvotāju nostāstiem purvā ir nogrimis tanks, tomēr nevienam to vēl nav izdevies atrast.

Foto: Rucavas TIC, Līga Ate

Dunikas pagasts, Rucavas novads. Tālr. +371 26335266

GPS 56.280956, 21.382829 (uzreiz nokļūst purvā)

GPS 56.240102, 21.403041 (pastaiga sākas cauri Luknes skābaržu audzei)

 
Muzejs "Bajāru rija" Drukāt

Ēka, kurā atrodas muzejs ir aptuveni 200 gadu veca ar māla kleķa sienām, augstiem griestiem un milzu sijām. Tādas būves sastopamas tikai Lejaskurzemē. Kolekcijas īpašniekam Voldemāram Timbram pieder liela seno iedzīves mantu un darba rīku kolekcija, kā arī dažādi apģērbi - tautas tērpu brunči, krekli, ņieburi, villaines u.c., daudz vecu grāmatu, preses izdevumu, ģimenes bilžu. Darbarīku kolekcijā atrodams viss, kas attiecas uz labības sēju, audzēšanu un kulšanu, maizes cepšanu un citiem darbiem.

Pieteikties iepriekš: +371 29775870;

GPS 56.166899, 21.172669

 
Rucavas evaņģēliski luteriskā baznīca Drukāt

Atrodas pašā Rucavas centrā, pēc skaita sestā baznīca Rucavā, celta 1872 – 1874. gadam. 1874. gada decembrī baznīca tika iesvētīta. Pēc 1927. gada ugunsgrēka baznīca 1932. gadā atjaunota. Baznīcā ir 570 sēdvietas, joprojām baznīcā saglabājušies interesanti mākslas priekšmeti – no 19. gs. 3. ceturkšņa altārglezna „Kristus ar Svēto vakarēdienu” un 2 I. Zeberiņa gleznas „Jēzus pie krusta” un „Jēzus svētī bērnus”. Baznīcā iebūvētas Liepājas meistara Jēkaba Jauģieša visapjomīgākais un skaistākais darbs – 1936. gadā izgatavotās ērģeles (23 reģistri, 2 manuāli, pedālis, 1800 stabules), izmantotas dažāda spiediena plēšas, meistars centies lietot koka stabules pat tur, kur tās parasti izgatavo no metāla. Ērģeles ir pirmās Latvijā, kas, izmantojot J. Madernieka ornamentu paraugus, izgatavotas latviskā gaumē. To izgatavojis kokgriezējs Pēteris Plankuss. Ērģeles ir valsts nozīmes piemineklis.

Lasīt tālāk...
 
Tradīciju nams „Zvanītāji” Drukāt

Kaut arī ēka ir ieguvusi jaunu ārējo veidolu, tās saimes istaba saglabāta senajā izskatā (māja celta 19. gs. beigās) ar tam laikam raksturīgo iedzīvi, etnogrāfiskiem priekšmetiem, un no tās dveš senatnes elpa. Mājas apmeklētājus priecē gan bagātais Rucavas mantojums, gan šodienas rucavnieču adītie cimdi un zeķes, kurus ir iespējams arī iegādāties. Māju apsaimnieko Rucavas tradīciju klubs un Rucavas sievas. „Zvanītājos” tiek svētīti gadskārtas svētki, īpaši Ziemassvētki un Lielā diena. Regulāri notiek Rucavas sievu Dzīvesskolas nodarbības, katru vasaru - „Zvanītāju” vasaras skoliņas, kurās tiek apgūtas visdažādākās prasmes.

Lasīt tālāk...
 
Rucavas arborētums Drukāt

Arborētuma izveides projekts aizsācies 1996. gadā, kad Salaspils botāniskā dārza dendralogi Raimonds Cinovskis, Ināra Bondare un Rucavas pašvaldības pārstāvji vienojās par izmēģinājuma stādījumu izveidi Rucavas Muižas kalnā. Stādījumu veidošana aizsākās 1998. gadā. Turpmāk apstādījumi veidoti arī Rucavas centrā un pie Rucavas pamatskolas. Ik gadu stādījumi tiek papildināti ar jauniem un eksotiskiem augu eksemplāriem no visas pasaules.

Tradicionāli norisinās "Dārza svētki" maijā, rododendru un magnoliju ziedēšanas laikā. Olimpiešu kluba izdota brošūra.

Savlaicīgi vienojoties, ir iespējams apmeklēt arborētumu dendroloģes Ināras Bondares pavadībā. Zvanīt: +371 29366351


  • Rucavas centra apstādījumi
Magnoliju kolekcija, košumkrūmu stādījumi. Īpaši krāšņi maija mēnesī.


GPS 56.159915, 21.164493

  •   Rucavas pamatskolas apstādījumi.
Rododendru dārzs īpaši skaists maija vidū līdz maija beigām. Šajā arborētuma daļā stādīta arī plaša īvju kolekcija.

GPS 56.156099, 21.153086

  •   Muižas kalna dendroloģiskais parks ar plašāko kokaugu un košumkrūmu kolekciju.
No kalna paveras skaists skats uz Sventājas upes ieleju un kaimiņu valsti Lietuvu. Lejup no Muižas kalna atrodams Leju svētavots, kas ir bijusi Sena kuršu kulta vieta.

GPS 56.158357, 21.222509

 
Leju svētavots Drukāt

Izmazgā acis skaidrajā avota ūdenī
Un Tu pasauli ieraudzīsi
Gaišākām un skaidrākām Acīm!

Ieejot caur balto ievziedu sniegu
Šai dabas Svētnīcā pie Svētavota
Atstāj melnās domas ārpusē un
Tevi apņems mīlestības un
Labestības aura!

Sventājas Senlejas nogāzēs vairākās vietās izplūst avotu veidā pazemes ūdeņi. Lielākais no tiem ir Svētavots, kas atrodas netālu no bijušās Rucavas muižas un kuplais krūmu puduris, kas ieskauj avotu citādi neapaugušajā nogāzē redzams jau no tālienes, šeit augusi Latvijas lielākā un kuplākā ieva (2,1 m apkārtmērs ar vainaga projekciju 17x16), kas šobrīd sava cienījamā vecuma dēļ, daļēji ir gājusi bojā.

Lasīt tālāk...
 
Brīvdabas muzejs "Vītolnieki" Drukāt

Muzejs ir Latvijas etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiāle. Atrodas Papes Ķoņu ciemā. Muzeja komplekss ir tradicionāli tipiska piejūras ciematiņa zvejniek - zemnieksēta, kura piedāvā apskatīt senās ēkas, Papes zvejnieku un tai vietai atbilstošus darba rīkus, apģērbu un vairāk nekā 1100 gadus vecu vienkoča laivu, ko pirms vairākiem gadiem atrada turpat Papes jūrmalā izskalotu.

Rucavas tradīciju klubs, ik gadu “Vītolniekos” organizē vasaras  saulgriežu sagaidīšanas svētkus uz kuriem ierodas viesi pat no Japānas.
Atvērts vasarā (3-7) 11:00-17:00.
Ieeja bez maksas.

Tālr. +371 29262283; GPS 56.140721, 21.038048

 
« SākumsIepriekšējā12NākamāBeigas »

Lapa 1 no 2