Meistardiena Rucavā Drukāt

Nu jau kuro gadu notiek Vislatvijas pasākums „Satiec savu meistaru!”. Šogad 167 vietās, arī Rucavā. Tā ir lieliska iespēja parādīt savu meistarību, jau sasniegto un arī lieku reizi pamācīties ko vērtīgu. Rucavniekiem ir ko rādīt – tik daudz pa šiem gadiem apgūts Rucavas goda tērpa darināšanā, pašām savi meistari: Aija Cinkmane un Māra Tapiņa pieprot tērpa piegriešanu un šūšanu, Aleksandra Maksakova, Rasma Kleina, Rasma Paupere, arī Māra Tapiņa ir prasmīgas caurlieliņu un Rucavas tautiskās jakas adītājas, tomēr vislielākā interese sievām ir par kreklu un villaiņu izšūšanu – kas kaut vienu villaini vai kreklu savām rokām izšuvusi – tā arī meistars!

Augstu meistarību izšūšanā sasniegušas Inga Tapiņa, Rasma Kleina un Dace Tapiņa. Svētki sākas ar Rucavas sievu tautas tērpu „parādi”, Aizputes TV iemūžina visu košumu, kas tapis 5 gadu laikā. Savukārt Dace Tapiņa jau kuro reizi skaidro, kurš krekls, kura bruste vai jaka pie kura lindruka nēsājama, un ko var atļauties, nēsājot goda tērpu, un ko nu galīgi nevajadzētu un nedrīkst. It kā pašsaprotamas lietas. Tad kādēļ joprojām redzam pasākumos sievas ar vaļā atrautu krūtežu, plīvojošiem matiem? Kādēļ niecinām savu goda tērpu? Ja pasākums beidzies, ja vairs nevari to smagumu paciest - ģērb visu nost, bet nezākā tautas tērpu!

Otra lieta, ar ko Rucava lepojas – tā ir kokles spēle. Rucava neatmin savā pusē senas kokles spēles tradīcijas, bet interese par to ir aizsākusies līdz ar „Zvanītāju” vasaras skoliņām, kad pirmajos gados uz Rucavu brauca Anda Ābele kopā ar savu kopu „Laiva”, muzicēja Jāņos un Ziemassvētkos, mācīja mazajiem rucavniekiem gan kokli spēlēt, gan stabuli pūst. Nu jau trešo gadu ar panākumiem to dara Latvijā labākā kokles spēles skolotāja Dina Liepa. Panākumi acīmredzami – Rucavas skolā kopā ar pašu direktori, kopas vadītāju Lienu Trumpiku, abām skolas beidzējām – Alīdu Trumpiku un Vendiju Miklāvu šobrīd ir pavisam 20 kokles spēlētāju! (Salīdzinājumam – lielajā Rīgā kokles spēli pie D.Liepas mācās ap 100 koklētāju). Meistardienā bija iespēja vēl lieku reizi pavingrināties kokles spēlē un pamuzicēt kopā ar Dinu Liepu. Meistardiena noslēdzās jauki – sievas gan turpināja šūt un adīt, galvas nepacēlušas, bet tas netraucēja viņām iesaistīties kopīgā dziedāšanā ar Dinu Liepu, koklēm un jaunajiem skolas koklētājiem.

Sandra Aigare