Grāmata „Rucavas garamantas I” Drukāt

garamantas1 Apgādā „Zinātne” sadarbībā ar Latviešu Folkloras krātuvi un Rucavas novada domi klajā nākusi grāmata „Rucavas garamantas I”. 2019.gada 1.martā Ķīpsalas izstāžu zālē notika grāmatas „Rucavas garamantas I” atvēršana, piedaloties grāmatas autoriem - izdevējai Ingrīdai Segliņai, sastādītājai Mārai Vīksnai, daudzo Rucavas tekstu atšifrētājai un Jāņa Ģirņa burtnīcu sagatavotājai rucavniecei Ingai Tapiņai, Beatrisei Reidzānei – Rucavas valodas īpatnību skaidrotājai, LFK vadītājai Ritai Treijai un pētniecei Antrai Upeniecei. Grāmatu izdziedāt līdzēja no Rucavas atbraukušie Rucavas etnogrāfiskā ansambļa dziedātāji ar kādreiz Marijas Ģirnes iedziedātām un citām skaistām Rucavas garajām dziesmām un tradīciju kopa „Rucavas sievas” ar Rucavas dziesmu pērlēm no senajām krustūbām un kāzām. Pēc oficiālās grāmatas atvēršanas rucavnieku iznāciens turpinājās izdevniecības „Zinātne” stendā, kur vairāk kā 400 izstāžu apmeklētājiem tika dota iespēja baudīt rucavnieku labumus – rupjmaizi ar balto sviestu un kvasu, turpinot skanēt Rucavas dziesmu pērlēm.

Grāmatas atvēršana Rucavā plānota 14.aprīlī, bet jau šobrīd grāmatas ir iespējams iegādāties, zvanot pa tel. 26814051 Sandrai Aigarei.

 
Grāmata "Dienvidkurzemes adītās jakas" Drukāt

Dāvanu rucavniekiem Jaunajā gadā sarūpējusi Nacionālā Kultūras centra tautas mākslas eksperte Linda Rubena, kas sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju izdevusi grāmatu „Dienvidkurzemes adītā jaka”. 2019.gada 5. februārī grāmata piedzīvoja jauku atvēršanas pasākumu Rīgā Lībiešu institūta telpās. Rucavas kultūrtelpas pārstāvji gan ieskandināja pasākumu, gan apsveica Lindu Rubenu un pateicās par ilgstošo kopīgo sadarbību, kas vainagojusies tik jaukā rezultātā – grāmatā, kas būs noderīga adītājām ne tikai Latvijā, bet interesentiem apkārt Baltijas jūrai (grāmatas teksts ir latviešu un angļu valodā), gan cienāja klātesošos ar rāciņiem, Rucavas balto sviestu un siļķi, uzēdām – rupjmaizes kārtojumu.

Tā kā par pašu grāmatu un jaku adīšanu ir milzīga interese, tad grāmatas atvēršana paredzēta arī Liepājas muzejā, 28.martā 14.00, uz kuru paredzēts doties kolektīvi gan no Rucavas, gan Nīcas. Papildus ziņas pa tel. 26814051, Sandra Aigare

 
Rucavas cimdu izstāde Klaipēdā Drukāt

3.decembrī Klaipēdas Etnokultūras centrā tika atklāta Rucavas cimdu izstāde, veltīta Latvijas 100 – gades svinībām. Tās iniciatori šoreiz bija lietuvieši. Līdzīga izstāde turpat notika arī Latvijas 90 gadu svinībās, kas apjoma un satura ziņā bija bagātāka un daudzveidīgāka. Šoreiz akcents tika likts uz Rucavas adītāju prasmēm. Uz cimdu izstādes atklāšanu brauca pašas adītājas, atsevišķi izstādē tika izlikti mūsu sadarbības partneru - TLMS „Kursas” adītāju meistardarbi un Rucavas meistares Daces Lipartes pašas adīto cimdu kolekcija. Izstādes atklāšanas dienā apmeklētāji varēja arī skatīt Rucavas adītāju „darba virtuvi” – cimdu grāmatas, adījumu paraugus, dažādus metodiskos materiālus, iegādāties Rucavas adītāju darinātos cimdus un zeķes. Iesākumā Sandra Aigare ievadīja klātesošos izstādē – izrādot visu Rucavas cimdu bagātību un skaidrojot to vēsturi, stāstījumu pavadīja Rucavas sievu dziedātās skanīgās dziesmas. Sekoja cienāšanās ar Rucavas maizi un balto sviestu. Noslēgumā interesenti Rucavas adītāju Aleksandras Maksakovas un Daces Lipartes meistarklasē  varēja apgūt adīšanas meistarstiķus – pēc lietuviešu lūguma adītājas mācīja cilpiņu jeb bārkstiņu ieadīšanu cimda valnītī, kas gan Rucavai nav īsti raksturīgi, bet ja vajag – adītājas bija gatavas ierādīt arī šo prasmi. Protams, arī Rucavas robiņu adīšanu un citas adītājām svarīgas lietas. Rucavniecēm tas gan bija tāds labs pacietības un izturības pārbaudījums: Klaipēdā tika aizvadīta visa diena – sākot ar izstādes iekārtošanu, atklāšanu, beidzot ar meistarklasi vēlā vakarstundā. Toties gandarījums par paveikto un lietuviešu sirsnību un patieso interesi ir nenovērtējams!

S.Aigare

 
Miķeļdiena Tukumā Drukāt

Jau no piektdienas vakara „Zvanītājos” tika gatavoti „kukulīši” un mērce, lai sestdienas rīta agrumā enerģiskākās Rucavas sievas varētu nokļūt Tukumā uz Miķeļdienas pasākumu. Miķeļdiena Tukumā notiek pirmo reizi, un to kā dāvanu savā jubilejā tukumniekiem bija nolēmusi uzdāvināt folkloras kopa „Avots”, kam Rucavas sievas ir dižās kūmas.

Lasīt tālāk...
 
Baltu Vienības sasauksme – 2017 Drukāt

Kā katru gadu, arī šogad 22. septembrī tika atzīmēta BALTU VIENĪBAS DIENA, kurā tika aicināti baltu pēcteči Lietuvā, Latvijā un visā pasaulē pievienoties Baltu Vienības uguņu sasauksmei un laikā no plkst. 20.00 līdz 21.00 iedegt ugunis kalnos, pilskalnos un citās ar baltu vēsturi saistītās vietās.

Lasīt tālāk...
 
Starptautiskais adītāju seminārs arī Rucavā Drukāt

Pēdējā jūnija trešdienā „Zvanītājos” notika viens no SIA tautastērpu centra „Senā klēts” rīkotā semināra „Adīsim Kurzemē!” adīšanas pasākumiem (līdzīgi pasākumi notika arī Kuldīgā, Saldū un Liepājā). Ieradušās bija 20 adītājas no ASV, Kanādas, Anglijas, Francijas, Luksemburgas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.

Lasīt tālāk...
 
Noslēdzies projekts „Prasmju skola 2017” Drukāt

Nu jau vairākus gadus Rucavas sievas gūst Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumu Prasmju skolai, kurā tiek apgūtas dzīvei noderīgas prasmes. Šoreiz finansējums mazāks par pusi no prasītā (EUR 850 no EUR 2105). Bet arī ar šo naudiņu un Rucavas novada domes atbalstu (finansējums Aizputes TV filmai par Meistardienu Rucavā EUR 380) projekts veiksmīgi tiek īstenots.

Lasīt tālāk...
 
Meistardiena Rucavā Drukāt

Nu jau kuro gadu notiek Vislatvijas pasākums „Satiec savu meistaru!”. Šogad 167 vietās, arī Rucavā. Tā ir lieliska iespēja parādīt savu meistarību, jau sasniegto un arī lieku reizi pamācīties ko vērtīgu. Rucavniekiem ir ko rādīt – tik daudz pa šiem gadiem apgūts Rucavas goda tērpa darināšanā, pašām savi meistari: Aija Cinkmane un Māra Tapiņa pieprot tērpa piegriešanu un šūšanu, Aleksandra Maksakova, Rasma Kleina, Rasma Paupere, arī Māra Tapiņa ir prasmīgas caurlieliņu un Rucavas tautiskās jakas adītājas, tomēr vislielākā interese sievām ir par kreklu un villaiņu izšūšanu – kas kaut vienu villaini vai kreklu savām rokām izšuvusi – tā arī meistars!

Lasīt tālāk...
 
Ko darīt ar lindrakiem aprīlī? Drukāt

Šo rītu kāmēr es vēl knosos pa gultu, mana māsēna jau pucējas, ģerbj kreklus un lindrakus. Skatos jo cieši – vai, mās, tev tas krekls otrādi!

- Ko? Va i tiesa?

- Aprill, aprill! Juk šorīt pirmais aprīlis!

Bet joki mazi, jālaiž uz Paurupi, kur čeklākās rucavnieces sanāk uz Meistaru dienu, jeb kā avīzās raksta – klāt ir notikums „Satiec savu meistaru!” Atbraukuši pārs ciemu, kas grib dalīties vai mācīties meistarībā.

Lasīt tālāk...
 
« SākumsIepriekšējā12345678910NākamāBeigas »

Lapa 1 no 12